Още преди да сме започнали – тази публикация в никакъв случай не иска да Ви каже, че трябва да натъпчем в една мръсна торба всички фондации и платформи за благотворителност и дарения. Нищо такова! Няма стадо съставено само от мърша. За съжаление дошли са времена и нрави, в които мършата не е рядкост.
Всяка година българите даряват милиони левове за болни деца, тежко болни, възрастни и бездомни животни. Кампания след кампания, събраните пари достигат доста големи суми. Кампаниите за помощ се множат, а историите за страдащи души предизвикват лавина от съчувствие и дарения. НО….докато обикновените хора изпращат SMS-и и превеждат пари с най-чисти намерения и от сърце зад кулисите на „благотворителността“ често се крие циничен бизнес. В този бизнес милиони потъват в нечии джобове, вместо да стигнат до онези, заради които са дадени. И докато дарителите вярват, че парите им отиват за благородни каузи, реалността често е доста мрачна. Част от тези средства се отклоняват, а нуждаещите се остават без необходимата помощ. Скандали и съмнения избухват един след друг, а обикновеният човек, той и евентуален дарител започва да си задава въпроса: Благотворителност или схема за обогатяване?
Когато помощта не стига до нуждаещите се ….
Съществуват хиляди фондации, които оперират в България „в помощ на децата“, „в помощ на болните“, „ в помощ на животните“. У нас функционират над 30 000 фондации, сдружения и асоциации. Тревожно е, че едва една шеста от тях са задължени публично да се отчитат за събраните дарения. На външен вид тези организации изглеждат като прекрасни, бели и чисти ангели на милосърдието. От друга страна, когато се вгледаме в отчетите им, ако изобщо си направят труда да ги подадат и публикуват, картинката изобщо не е толкова блестяща. Търговският регистър е като кутия с двойно дъно. Едно виждаш, съвсем друго излиза.
Много фондации декларират, че разходват над 50% от постъпленията си за „административни разходи“ – заплати, офиси, командировки, реклама. Има фрапиращи случаи и на 100%. В някои случаи реалната помощ, която стига до нуждаещите се е под 20% от събраните суми. Примерите за това са многобройни. Фондация, която събира средства за лечение на деца отчита, че от 1 милион лева постъпления, едва 200 хиляди са раздадени за лечение. Останалите 800 хиляди лева са отишли за „разходи“. Организации, които твърдят, че се грижат за бездомни животни, получават десетки хиляди левове и валута дарения и помощ от България и чужбина. Реално кастрират и лекуват само малък процент от животните, за които твърдят, че се грижат. Разследване на ВTV Репортерите разкрива случаи, при които фондации не отчитат събраните пари от дарения, а средствата не достигат до обявените каузи. През 2023 г. измамници използват снимки на болно дете от Румъния, за да събират дарения в България. Хиляди българи са били подведени да дарят пари, вярвайки, че помагат на дете в нужда.
Читателите ни вероятно ще поискат имена. За съжаление имена няма да има. Приемете просто, че няма причина да Ви лъжем. Единственото оръжие на такива мошеници са делата „шамари“. Казваш истината, но се сдобиваш с дело за клевета, при което се искат космически суми. Целта е да бъдат сплашени останалите, които биха дръзнали да си отворят устата и да кажат истината.
Има случаи, при които фондации създават измамни дарителски кампании. Използват истински истории на нуждаещи се, но след като съберат средствата, парите не достигат до тези хора. Вместо това се пренасочват към „свои хора“, към фирми фантоми или се изпират чрез различни схеми. Семейство, което събира средства за лечение на детето си чрез фондация, така и не получава парите. Организацията обявява, че те не са изразходвани според НЕЙНИТЕ правила. Фондация продава „благотворителни“ предмети, но от приходите не постъпва нито лев в реална помощ. Предметите никога не са били предназначени за благотворителност. Те просто се продават, като се използва милостта на хората, за да бъдат пласирани по-бързо и на по-високи цени.
Всичко това се случва не само заради алчността на дребни и едри мошеници. Главният проблем е в липсата на контрол и специален закон, който да регулира дарителството. Държавните институции често не успяват да осъществят ефективен контрол върху дейността на фондациите. Това позволява на недобросъвестни организации да продължават да оперират, въпреки съмненията за злоупотреби. Разследването около дарителската платформа HelpKarma е било прекратено през ноември 2024 г. без ясни мотиви от страна на прокуратурата, въпреки големия обществен интерес и сериозните обвинения.
Държавните институции рядко проверяват в пълен обем фондации, защото те по принцип имат право да събират дарения. Често зад тях, обаче стоят добре известни и свързани с корупцията лица. Много политици, олигарси и хора от ъндърграунда използват фондации като параван за укриване на данъци, източване на европейски фондове и пране на пари. Известен политик стои зад фондация, която уж „помага на хора в нужда“, но всъщност основният и приход идва от обществени поръчки, възлагани от „правилните“ институции. Друга фондация усвоява средства от чуждестранни донори за програми, които никога не са се изпълнявали реално.
Искаме да дарим. Как да се предпазим от измамни благотворителни кампании?
Проверявайте легитимността на организацията! Търговският регистър е създаден за това и не е трудно да се научите да го използвате. Уверете се, че фондацията е регистрирана и има прозрачна отчетност и редовно подавани годишни отчети! Търсете информация за предишни кампании и резултатите от тях! Бъдете особено внимателни с хора и организации, които събират дарения по лични сметки! Избягвайте да привеждате средства по лични банкови сметки, освен ако не сте напълно сигурни в достоверността на кампанията! Търсете официални канали за дарения, които имат механизми за контрол и прозрачност. Вие дарявате средства, които сте заработили с труд и имате право да искате отчетност. Всеки, който се държи грубо с Вас, когато му поискате отчетност не заслужава Вашето доверие и със сигурност няма чисти намерения Вие имате право да следите как се изразходват дарените средства и да настоявате за публични отчети за тяхното разходване.
Благотворителността е израз на човечност и солидарност. Докато хиляди добросърдечни хора изпращат пари, вярвайки, че правят добро, някои „благотворители“ трупат не малка печалба на гърба на най-уязвимите и нуждаещите си. За съжаление, недобросъвестни лица и организации злоупотребяват с доверието на дарителите и с нуждата на уязвимите. Необходимо е обществото и институциите да бъдат бдителни и да изискват прозрачност и отчетност, за да може помощта да достига до тези, за които е предназначена.Това не е просто морален проблем. Това е престъпление, което трябва да бъде разобличавано и наказвано. Колко още милиони ще бъдат откраднати, преди държавата да предприеме мерки? Или мълчанието и бездействието е част от схемата?