https://afera.bg/по-пътя-на-копринката-тежко-гориво/
От феруари в медиите започват да излизат публикации за доставка на гориво за отопление в четири детски гадини на територията на община Перник. В тях се поставя под съмнение качеството на горивото, което е подменено. Това е нарушение на българското и европейско законодателство (директива 2016/802). Оказва се, че вместо гориво за отопление газьол фирмата доставчик „Тера Корп“ ЕООД две години е доставяла в детските градини на Перник ( ОДЗ „Славейче“, ОЗД „Пролет“, ОДЗ „Радост – централна“ и ОДЗ „Радост – филиал“) тежко гориво. Това е кражба от бюджета, защото газьолът е с по-висок акциз, тъй като е екологично чист. Тежкото гориво е по-евтино, защото е непречистено и замърсява околната среда. Разликата е 240 лева на тон.
Съдържанието на сяра в тежкото гориво е в пъти по високо от газьола. При газьолът е под 0.1%, докато при тежкото гориво съдържанието на сяра и вредни частици е над 1 %. Тежкото гориво трови въздуха и вреди на здравето на населението. В случая става въпрос за непосредствено тровене на въздуха на деца в детски градини.
На заседание на Общинския съвет в Перник общинските съветници поставят въпроса на заместник кмета на общината г-н Стефан Кръстев. Искат обяснение и документите по сделката от кмета Станислав Владимиров. Два месеца по-късно община Перник предоставя всички изкискани документи. От тях се вижда, че община Перник е сключила борсов договор №620 (Софийска стокова борса) за доставка на газьол за промишлени и комунални цели на стойност 254 000 лева. Дотук всичко е законно. От всиччки останали документи ( Акцизен данъчен документ (АДД), експедиционна бележка, фактури, декларация за съответствие на качеството на течните горива) обаче лъсва измамата. В общинските детски градини в нарушение на закона е карано отровно тежко гориво, а не платеният от общината газьол. Фирма „Тера Корп“ ЕООД е печелила от по-нисък акциз, ДДС и разликата в обема на двата вида гориво. Ощетен е държавният и общински бюджета, а децата на Перник са били системно тровени.
Отговор на Кмета
Акцизен данъчен документ №3000008935
Борсов договор №620, и приложенията към него
Фактура №0000011672
Експедиционна бележка №100726/16.02.23г
Списък на обектите за зареждане
Декларация за съответствие на качеството на течните горива
Приемно предавателен протокол от 17.02.2023 г
Заявка за товарене на гориво от 09.02.23г
ПО интернет публикации
Две свързани фирми „М-Форма“ ЕООД и „Тера Корп“ ЕООД осъществяват най-мащабната схема за измама и замърсяване на въздуха на територията на цялата страна и една от най-големите на територията на Европейския съюз с финансови и екологични последствия.
Става въпрос за тровене на въздуха в ясли, детски градини, училища, държавни институции из цяла България (Перник, Варна, Нова Загора, Плевен, Видин и много други). Извършва се от две свързани фирми „М-Форма“ и „Тера Корп“.
Те сключват договори за доставка на гориво за отопление. По документи (акциз и ДДС) това е газьол за промишлени нужди. Вместо него обаче до обектите се доставя тежко гориво, чиято цена е с повече 200 лева по-евтина от газьола и съответно по-ниско ДДС.
Разликите се прибират от двете фирми. Според европейска директива (2016/802) и българските закони съдържанието на сяра в газьола трябва да е под 0.1 %. В тежкото гориво има масло и по-високо съдържание на сяра (над 1 %), която при горене замърсява въздуха и околната среда.
Там, където се използва, има опасност за здравето на хората, което е форма отравяне. Особено в детски градини и ясли. Всички документи за сключени договори за публични и се намират на страницата на Агенцията за обществени поръчки (АОП). Огромната схема може лесно да се докажа едновременно по два начина:
1. В документите за доставка на обектите всичко се вижда ясно. Според Акцизният данъчен документ (АДД) е доставяно тежко гориво вместо газьол. Всяка фактура е придружена от АДД, декларация за съответствие и приемо-предавателен протокол. Фирмата сключва договор за една стока (газьол), доставя друга (тежко гориво), а фактурира първата (газьол). Печелят се милиони от измамата. Ощетени са общинските бюджети и държавния бюджет.
2. В котлите е доставяно само отровното тежко гориво с масло и високо съдържание на сяра. Котлите нямат сероочистителни инсталации и реално деца в детски ясли, градини, училища, психитрични клиники, театри, почивни станции, държавни и общински служители са тровени всекидневно от схемата на двете свързани фирми. Въздухът в съответните общини е с по-лошо качество.
Емблематичните примери са Варна, Плевен, Видин, Перник.
Варна: Фирма „М-Форма“ сключва договор за доставка на гориво за отопление (газьол) на стойност 2 744 049 лв. Доставя се за община Варна, 4 детски ясли (№1-4 – Щастливо детство, Моряче, Зайо Байо, Детелина), Държавния куклен театър, регионалната библиотека, операта, комплекс за възрастни хора „Гергана“, комплекс за социални услуги за деца и младежи, общноствен център за деца и семейства, защитени жилища и други.)
Плевен: Фирма „Тера Корп“ сключва договор за доставка на гориво за отопление (газьол) на стойност 1 574 820 лева. В договора е изрично записано, че сярата в горивото не трябва да е повече от 0.001%. Доставя се за: 4 детски градини (Славяново, Опанец, Буковлък, Брестовец), 4 основни училища, дом за стари хора, с. Бохот.)
Перник: Фирма „Тера Корп“ сключва договори за доставка на гориво за отопление (газьол) на стойност 253 440 лв. за 4 детски градини (Славейче, Пролет, Радост – централна, Радост – филиал)
Видин: Фирма „Тера Корп“ сключва договори за доставка на гориво за отопление (газьол) на стойност 140 976 лв. (за отопление на СУ „Св.св. Кирил и Методий“), на стойност 70 668 лв. (Градското ученическо общежитие), на стойност 216 437 (Детска ясла (Слънчев кът), Детска млечна кухня, Социална кухня, Дом за стари хора (Кутово), Общински драматичен театър.
Европейските и български институции следва да се сезират за мащабната схема с тежки финансови и екологични последици за населението на България.
Пореденият огромен скандал тресе община Перник. Въздухът в целия град е бил тровен чрез подмяна на горивото за отопление в детските градини на града.
Председателят на групата съветници на БСП – Кирил Леонтиев от месеци поставя въпроса на заседанията на общинския съвет. На днешната сесия (27.04) той направи изказване по темата пред гражданите и медиите и изиска реакция от общинските съветници в миньорски град.
Документите за скандалните доставки на гориво са предоставени на общинските съветници. Там черно на бяло се вижда, че договорът подписан между кмета Владимиров и фирма „Тера Корп“ ЕООД е за доставка на газьол на стойност 253 440 лева.
В детските градини на общината обаче трета година се доставяло тежко гориво, което е с високи нива на съдържание на сяра (над 1%). Това се вижда от Акцизният данъчен документ, без който не може да се превози горивото (с. Белозем, 16.02.2023, номер 7545360).
Фирмата доставчик е купувала тежко гориво със сяра, а в общината го е представяла като газьол. Детските градини нямат сероочистващи системи и реално децата в града са били най-потърпевши от замърсяването на въздуха.
Освен тровенето на децата и гражданите на Перник е ощетен и държавния бюджетът, защото доставяното тежко гориво е с много по-нисък акциз (около 200 лева на тон). Фирма „Тера Корп“ ЕООД е извършила двойно нарушение.
Ето думите на Леонтиев: “Сяра до 1%, а газьола до 0,1%. Вие в отговора ми пишете, че ще правите проекти за чиста околна среда и т.н. ще кандидатствате.
Много ми е чудно как ще стане това господин зам.-кмет., при положение, че договора е за газиол. Вие вкарвате тежки горива и то в детски градини, отделянето на сяра е огромно, въпреки, че няма право и нямате право да вкарвате такива тежки горива за отопление, го правите и тровите не само нас, но и децата на Перник.
Ще ви кажа още нещо по този случай. Това, което казахте за АДФИ, въобще не е вярно. И в момента медиите гърмят, за индикатори за престъпление, за измама. От 6 поръчки за милиони левове на територията на община Перник. Това, че нямате решение, че сте осъдени, това не е истина, защото аз го имам решението и вие го имате. Осъдени сте, защото сте сключил договор с друга фирма, преди да изтече този на тази, която изпълнява.”
Тепърва предстои развитие на скандалната тема.
Редица сериозни нарушения в поръчки с обща стойност почти 21 млн. лв. на община Перник откри Агенцията „Държавна финансова инспекция“ (АДФИ). Проверката на 5 процедури от 2021 г. и сключени по тях 6 договора е била направена по сигнал, става ясно от доклада ѝ за първото тримесечие на тази година. Установени са и три индикатора за измама – белези, от които може да се направи обоснован извод за преднамерено невярно или неточно представяне на факти. Петте проверени поръчки за Перник 1. „Упражняване на строителен надзор при изпълнение на СМР на проект „Рекултивация на депо за неопасни отпадъци на град Перник“. Кандидатите са били 19 на брой. Договор е сключен с фирма „ИВТ Консулт“ за 358 950 лв. без ДДС, като нейната ценова оферта е единствената отворена. Всички останали са отстранени. 2. „Избор на изпълнител за строително-монтажни работи на проект „Рекултивация на депо за неопасни отпадъци на град Перник“ с две обособени позиции: 1. Изпълнение на СМР на техническа рекултивация и 2. Биологична рекултивация.
За техническата рекултивация кандидатите са 9. Сключен е договор с консорциум „Маркови егреци“ между дружествата „Енерго Ремонт Строй“, „Реноват“ и „Люкос Инженеринг“. Тяхната оферта на стойност 9 179 381 лв. е била единствената отворена, всички други са отстранени. За биологичната рекултивация кандидатите са 7, отворените ценови оферти са 6, а сключеният договор е с фирма „Руен Холдинг“ АД за 336 960 лв. 3. „Осигуряване на външни експерти за изпълнение на дейности по организация и управление на проект „Рекултивация на депо за неопасни отпадъци на град Перник“. Кандидатите са 6, отворена е само една ценова оферта – на консорциум „Пулсар Еко“ между фирмите „Еко Логистик А“ и „Пулсар-С“. С него е сключен договор за сумата от 441 400 лв. 4. „Инженеринг за рехабилитация на ул. „Освобождение“, кв. Тева гр. Перник“. Кандидатите са 7, а отвореното ценово предложение е само едно – на „Нивел Строй“ ЕООД за 2 432 111 лв. 5. „Инженеринг за изграждане на учебен корпус с басейн и топла връзка към сградата на ОУ „Св. Иван Рилски“ и ПМГ „Христо Смирненски“, гр. Перник“. Кандидатите са 7, но е отворена само ценовата оферта на „Некс Билд“ за 7 457 175 лв.
За техническата рекултивация кандидатите са 9. Сключен е договор с консорциум „Маркови егреци“ между дружествата „Енерго Ремонт Строй“, „Реноват“ и „Люкос Инженеринг“. Тяхната оферта на стойност 9 179 381 лв. е била единствената отворена, всички други са отстранени. За биологичната рекултивация кандидатите са 7, отворените ценови оферти са 6, а сключеният договор е с фирма „Руен Холдинг“ АД за 336 960 лв. 3. „Осигуряване на външни експерти за изпълнение на дейности по организация и управление на проект „Рекултивация на депо за неопасни отпадъци на град Перник“. Кандидатите са 6, отворена е само една ценова оферта – на консорциум „Пулсар Еко“ между фирмите „Еко Логистик А“ и „Пулсар-С“. С него е сключен договор за сумата от 441 400 лв. 4. „Инженеринг за рехабилитация на ул. „Освобождение“, кв. Тева гр. Перник“. Кандидатите са 7, а отвореното ценово предложение е само едно – на „Нивел Строй“ ЕООД за 2 432 111 лв. 5. „Инженеринг за изграждане на учебен корпус с басейн и топла връзка към сградата на ОУ „Св. Иван Рилски“ и ПМГ „Христо Смирненски“, гр. Перник“. Кандидатите са 7, но е отворена само ценовата оферта на „Некс Билд“ за 7 457 175 лв.
При три от процедурите са установени индикатори за измама. Те са свързани с дейността на назначените комисии за разглеждане и оценка на получените оферти. При извършената проверка на мотивите за отстраняване и съдържанието на техническите оферти на отстранените участници са установени данни за представяне от комисията на неточна и невярна информация. По този начин в трите процедури до оценяване и класиране се допуска само един участник, който е определен за изпълнител на обществената поръчка. При петте процедури е установено, че част от мотивите на комисията за отстраняване на участниците са формални, непълни или субективни. Резултатите от оценяване на техническото предложение на единствения допуснат участник са изпращани само до него, вместо до всички участници. В документацията на две от поръчките са цитирани разпоредби, приложими за процедура по „събиране на оферти с обява“, а не за „открита процедура“, каквито са обявените. Като краен резултат от проверката на кмета Станислав Владимиров е съставен акт за установяване на административно нарушение. Предприети са и последващи мерки по Закона за държавната финансова инспекция, което значи подаден сигнал до прокуратурата за констатираните нередности.