„Изтече файл с опорните точки на Информационно обслужване“ и как всичко, което са твърдяли до момента, че е безупречно в процеса на обработка на резултатите се оказва въздух под налягане“
ОПОРНИТЕ ТОЧКИ на ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ, с КОИТО ни убеждават колко са почтенни изборите!!!!
Защо не могат да се манипулират резултатите от изборите, чрез системата за компютърна обработка.
1. Методиката, по която се изчисляват резултатите, е публичен документ. Част от Изборния кодекс. Там са описани всички математически стъпки, чрез които данните от протоколите се изчисляват мандатите и депутатите по МИР-ове.
2. След изготвяне на СИК протокола, СИК е длъжна по Изборен кодекс, да предостави копие от протокола на всеки, който има право – застъпници, наблюдатели, анкетьори, кандидати за народни представители и др. Отделно СИК е задължена да публикува на общодостъпно място копие от протокола – поставя се копие на протокола до врата на СИК помещението. Предоставянето и публикуването важи, както за хартиения протокол, така и за машинният такъв.
3. В изчислителният пункт (ИО) към РИК се предоставя за обработка: 3.1. СИК протокол на хартия (под 299 гласоподаватели) – всички данни се записват от оператора на ИО в системата за компютърна обработка, както са попълнени в протокола. Въведеното от операторът се преглежда и потвърждава от представителите на СИК и РИК с подписите им. Ако има несъответствия (сработили контроли) РИК и СИК установяват на какво се дължат. След това протоколът се сканира. А по късно се публикува на интернет сайта на ЦИК.
3.2. СИК протокол от машина (над 299 гласоподаватели) – всички данни от флашпаметта се свалят от оператора на ИО в системата за компютърна обработка, както са записани от машината. Данните трябва да са подписани с електронен подпис, който е уникален за всяка СИК, за всяка машина. Дори и за тези СИК, които имат повече от една машина, всяка машина е с уникално подписани данни върху флашката. Смарткартите от една машина не работят с която и да било друга машина. Машинният протокол не може да бъде сканиран, поради дължината му. В София на последните избори на 04.04.2021, машинният протокол беше с дължина около 5.5м. При СИК с машина се сканира само общия протокол, в който има информация за брой гласоподаватели по списък, брой гласували и т.н. Публикува се информацията от изчетените данни от флашката, които съдържат обобщено за секцията гласовете от по партии и преференциите за кандидатите в съответния РИК.
4. Всеки участник от страна на ИО работи във всяка отделна система за компютърна обработка (1. система на ниво РИК; 2. система на ниво ЦИК; 3. система за визуализация – Интернет сайт на ЦИК) с персонален идентифициращ го достъп или електронен подпис. Всяко негово действие се записва и по-късно може да се анализира. Вкл. и колко време му е било необходимо за въвеждане на данните и какви грешки е допуснал при въвеждането им.
5. Компютърната системата на ниво РИК е физически изолирана от интернет или други компютри и мрежи.
6. Междинни данни на ниво РИК се изпращат към изчислителния пункт в ЦИК през отделен компютър, като се пренасят физически посредством флашпамет. Информацията се изпраща отново с електронен подпис.
7. След приключване на работата в РИК се изготвя протокол, който е на базата на всички СИК протоколи и данни от машините. Подписва се от всички членове на РИК. След това всички данни и сканирани протоколи се изпращат веднъж физически в ЦИК на DVD и втори път през компютъра, който е свързан с интернет, подписани с електронен подпис. Това гарантира непроменяемостта на тези данни.
8. Всички данни от РИК се въвеждат втори път от друг екип в ЦИК, в който операторите не са взимали участие при въвеждането на данните в РИК.
9. Ако при повторното въвеждане има разлики, то те се представят на ЦИК. Създават се работни групи от по двама члена на ЦИК, от различни партии, които разглеждат всички разлики. Накрая се създава документ Анализ на несъответствията. Този документ също се публикува на интернет сайта на ЦИК.
10. След приключване с Анализа и създаване на базата данни с финалните числа (Актуализирана база данни според ИК), се пуска обработка, спрямо Методиката от ИК. Всички изпълнявани междинни стъпки по Методиката се разписват детайлно, за да могат да се проследят и без компютър.
11. Всички данни от СИК, от хартия или от машини, се публикуват на Интернет сайта на ЦИК. Заедно със сканираните протоколи и данните от тях и данните от машините, Анализа на несъответствията и всички детайлни стъпки по Методиката за това кои партии преминават бариерата, разпределението на мандатите по области и имената на всеки кандидат, който влиза. Вкл. и тези, които са избрани от две места. Също така данните се публикуват във формат opendata.
12. Всички заинтересовани и/или участници в процеса могат да свалят данните, да сверят сканираните/машинните данни с въведените от операторите и тези по т. 2 и да повторят стъпките по методиката, за да се уверят, че окончателните резултати са коректни.
13. Процесът на компютърна обработка на резултатите е разделен от процеса по разработка и инсталация на софтуера за машинно гласуване. Входа и изхода на данните са разделени и се управляват от две организации, които нямат нищо общо по между си! ИО няма нищо общо с машинното гласуване, вкл. и със софтуера за машинно гласуване!
ОБОБЩЕНО :
1. Методика за изчисление – публичен документ.
2. Ксерокопиране на СИК протокол и предоставяне на всяко едно за
интересовано лице. Вкл. и публикуването му на общодостъпно място пред СИК.
3. Компютърната система в РИК и ЦИК е физически отделена – няма възможност за отдалечено въздействие;
4. Всички данни от СИК протоколи се въвеждат в изчислителния пункт към РИК и се сканират. Потвърждават се с подписи от СИК и РИК. Изпращат се в ЦИК заедно със сканираните протоколи и данни от машините;
5. Повторно въвеждане на данните в ЦИК и анализ на данните от двете въвеждания;
6. Анализ на несъответствията, които се преглежда и потвърждава от ЦИК;
7. Всички данни – сканирани СИК и РИК протоколи, данни от машините, данни от протоколите, Анализа на несъответствията, всички стъпки за изчисление на
резултатите по Методиката, се публикуват на интернет сайта на ЦИК. Също така тези данни ги има във формат opendata, който предоставя възможност на всеки един гражданин да ги зареди в своя собствена система и да направи проверка на изисленията.
Ксерокопирането, сканирането и публикуването на СИК протоколите на интернет сайта на ЦИК е уникално сред всички държави в Европа. От 2003 г. ИО е обработила компютърно резултатите от всички видове избори и национални референдуми, като за работата си няма нито едно официално/неофициално възражение. Резултатите от работата на ИО са приети през годините от всяка една ЦИК с пълно единодушие!