С АЕЦ „Козлодуй“ и своите ТЕЦ и ВЕЦ България бе водеща сила в енергетиката на Балканския полуостров. Техническият и Софийският университети произвеждаха кадри в областта на енергетиката не само за нуждите на страната, но и за чужбина. Към днешна дата въпреки серия от грешни политически решения, ние все още имаме сериозно присъствие по енергийните въпроси на Източна Европа. За съжаление обаче сме притиснати от срокове за затварянето на ТЕЦ, поради поети ангажименти към ЕС. От там идва и необходимостта от енергия, нуждата от която непрекъснато расте в днешните условия.
През 2004 г. обезкръвихме нашата ядрена енергетика със затварянето на 3 и 4 енергоблок на АЕЦ „Козлодуй“. Интересното беше, че не бяхме притискани за това от ЕС. За това си действие като награда Меглена Кунева, помагайки на френското ядрено лоби (Франция е най-големия ядрен производител в Европа) получи престижен пост във френска банка. И това стана при условие, че блоковете имаха достатъчно дълъг експлоатационен срок и можеха да доставят енергия на най-ниска цена още дълго време, както за вътрешните нужди на държавата, така и за продажба на външни енергопотребители!
След решение на МС от 28.03.2012 г. на 29.03.2012 г. 41 НС на Р. България гласува за прекратяване изграждането на ядрена централа на площадка „Белене“. Това беше втори сериозен удар върху енергийния сектор. Тези две стратегически политически грешки в областта на енергетиката водят след себе си негативите, в които попада секторът днес.
За АЕЦ „Белене“ имаше одобрена площадка за изграждане от АЯР. Имаше и разрешение за проектиране на реакторна инсталация на ВВЕР-1000/В-466 на одобрената площадка. На 03.07.2008 г. МРРБ издава РАЗРЕШЕНИЕ ЗА СТРОЕЖ. Относно земетръсните опасности МААЕ излезе със становище, че централата е проектирана за надпроектно земетресение (такова което надвишава с 40% проектното земетресение). АЕЦ „Белене“ можеше да издържи удар от самолет Боинг, без за нея да има последствия. Всичко това Бойко Борисов нарече гьол.
Европейската комисия излезе със становище, че нотифицираните по силата на Член 105 от Договора за Евроатом споразумения,както и споразумението между НЕК ЕАД и ЗАД „Атомстройекспорт“ за изграждането на АЕЦ „Белене“ не е в нарушение на принципите на Договора за Евроатом и България може да ги прилага. Имахме възможност да изградим втора атомна централа при 51% участие на държавата и 4 милиарда USD разходи. Тази централа вече щеше да носи приходи.
Към днешно време ядрената енергия е приета в Европа за екологично чиста енергия при спазване на нормите за безопасност. Германия и Великобритания преразгледаха решението си за връщане на ядрената енергетика в своята енергийна политика. Те разбраха, че без нея не могат да захранят енергийно икономиките си само с новите мощности, т.н. слънчева енергия от панели и енергия от ветрогенератори.
През 2012 г. от ГД „РИЛА“ предупредихме Народното събрание за проблемите, които ще предизвикат в сектора със своите решения. За това има публикации в медиите. Тогава заявих и пред журналистите, че България губи 12,6 милиарда долара само за тогавашният момент. Сега щетите са многократно по-големи.
Към днешна дата :
- България сключи договор с американската фирма „ Уестингхаус“ за изграждането на 7 блок в АЕЦ „ Козлодуй“ с реактор АП-1000, който през 2012 г. струваше 7 милиарда За да бъде построен и въведен в експлоатация този реактор е необходимо да се усъвършенства цялата инфраструктура на площадката, съобразно изискванията на МААЕ. Самият 7 блок ще струва многократно повече от сумата, спомената по-горе.
- На площадката в Белене имаме консервирани два реактора ВВЕР, които се готвим да продадем на Украйна за нуждите на Хмелницката АЕЦ, при положение, че България има всички необходими разрешения за строеж и изграждането на централа в Белене.
- Предстои изграждането на сериозен енергопотребител в България от световна величина, който трябва да бъде захранен с енергия и политическата класа не е в състояние да вземе решение в настоящия момент. Пречат погрешно взетите решения през последните 20 години.
- Няколкократното отлагане на излизането на свободния пазар на електроенергия за българските домакинства и проблемите със закриването на въглищните ТЕЦ, без които енергетиката ни ще колабира, показват непрофесионалните, непремерени, погрешни и наказуеми решения на нашите политици в ущърб на българските граждани и националния бизнес
България се нуждае от национално отговорни държавници, а не от политици, защото не само в този сектор има сериозни проблеми. Трябват държавници, които могат да планират и осъществят кардинални реформи в седемте структуроопределящи за държавата направления. И дано не е твърде късно!
Ангел Гаджев – Buditeli.com